Instagram Shadow Ban Nedir? Nasıl Kaldırılır?

Instagram Shadow Ban Nedir? Nasıl Kaldırılır?

Bu yazımızda Instagram’ın shadow ban konusunu ele alacağız. Bazı instagram kullanıcılarının büyük problemi olan etkileşim ve beğenilerin artmaması bu konuyla direkt olarak ilgili olabilir. Instagram algoritmasını gün geçtikçe değiştiriyor ve yeni özellikler ekliyor. Instagram kullanıcıları bu algoritma dışına çıktığında etkileşimleri düşüyor. Bunun önüne geçmek için yapmanız gereken her bir adımı aşağıdaki yazımızda sıraladık.

Shadow Ban Nedir?

Shadow ban instagram’ın uyguladığı bir kara liste diyebiliriz. Eğer bu kara listeye girerseniz gönderileriniz belirlediğiniz hastaglere girmez , keşfette çıkmazsınız. Gönderileriniz sadece kendi takipçilerinize gösterilir. Bu hesabınız açısından çok büyük bir riski belirtir. Instagram üzerinde shadow ban listesine alındıysanız hesabınız üzerinde birçok şeyi gözden geçirmeniz gerekmekte. Eğer bu durum devam ederse hesabınızı kapatmanız gerekebilir.

Shadow Ban Neden Olur?

Shadow ban’ın en büyük nedeni gönderilerinizde gereksiz ve çok fazla hastag kullanmanızdır. Shadow ban listesine alındığınızı düşünüyorsanız ilk yapmanız gereken tek tek eski gönderilerinize girip aynı türden hastagleri kaldırmak olmalı. Instagram hastag kullanımının en önemli noktası en fazla 3 adet hastag kullanmanız gerektiğidir. Az ve öz hastag kullanımı sizi doğru, ve gerçek kullanıcıya ulaştıracaktır.

Shadow Ban Nasıl Kaldırılır?

  • Shadow banı kaldırmanız için yapmanız gereken ilk husus eski gönderilerinizdeki hastag yoğunluğundan kurtulmak. 
  • Spam için kullandığınız beğeni, takipçi servisleri varsa bir hafta kadar ara verin.
  • Eğer süreli gelen beğeniler yapıyorsanız yada instagram hesabınız için bot kullanıyorsanız bunlardan bir hafta süreliğine uzaklaşın.
  • Gönderilere sürekli aynı yorumu yazmayın.
  • Instagram üzerinde süreli gelen spamdan vazgeçin.
  • Sadece telefondan giriş yapın.

Instagram shadow ban konusunda çok kabadır. Eğer bir kere shadow ban yerseniz durumu düzeltmeniz oldukça zor olacaktır. Bu yüzden instagram kullanırken adımlarınıza çok dikkat edin. Spam’ı yeri geldiğinde kullanın, fazla spamdan kaçının. Bu sizin hesabınızı iyi bir yere götürmez.